Szczawnik to zaciszna wieś w województwie małopolskim, położona w dolinie potoku Szczawnik w malowniczym Beskidzie Sądeckim, niedaleko Muszyny i Krynicy-Zdroju. Nad Szczawnikiem rozciągają się masywy: Jaworzyna Krynicka (1114 m), Pusta Wielka (1061 m), Czertezy (863 m), Nowińska Góra (710 m) i Koziejówka (636 m). Nazwa miejscowości pochodzi od szczaw, źródeł wody mineralnej.
Miejscowość powstała na terenie dóbr muszyńskich, a pierwszymi mieszkańcami byli prawdopodobnie Polacy. Wieś była lokalizowana dwukrotnie, za pierwszym razem na prawie niemieckim, a później wołoskim. Do 1947 roku w Szczawniku przeważała ludność łemkowska.
Szczawnik stanowi zespół uzdrowiskowo-wypoczynkowy z zasobami wód mineralnych typu szczaw z dużą zawartością wolnego dwutlenku węgla i mofetami. Źródła to samowypływy i odwierty, a jedno z popularniejszych źródeł znajduje się w pobliżu cerkwi.
Do najważniejszych zabytków Szczawnika należy drewniana cerkiew łemkowska pw. św. Dymitra zbudowana w 1841 r., obecnie użytkowana jako kościół katolicki. Nad przedsionkiem, nawą i prezbiterium świątyni wznoszą wieże z hełmami i kutymi krzyżami, a prezbiterium jest trójboczne i połączone z zakrystią. We wnętrzu można podziwiać piękne ikony, w tym ikony Opłakiwania Chrystusa i Przemienienia Pańskiego z 1729 r., a także ikonostas z przełomu XVIII i XIX wieku i dzwon z 1707 r. Warto zobaczyć także drewniane spichlerzyki zrębowe.
W miejscowości znajduje się wyciąg narciarski i znakowany szlak narciarski, ośrodek jazdy konnej Stajnia Złockie, a także szlaki turystyczne. Na wschód od wsi prowadzi szlak zielony ze Złockiego na Jaworzynę, a na północ szlak żółty z Muszynki do Żegiestowa, przez rezerwat przyrody Okopy Konfederackie.
Krynica-Zdrój to wymarzone miejsce zarówno na letni jak i zimowy wypoczynek. Latem kolejka linowo-terenowa wywiezie nas na Górę Parkową, gdzie dzieci znajdą wiele frajdy, zimą prym wiedzie Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, gdzie królują narciarze, choć i latem to niezwykle piękne miejsce!
Przez cały rok dostępne są szlaki turystyczne prowadzące po malowniczych zakątkach Krynicy i okolicznych górach Beskidu Sądeckiego.
Co warto zobaczyć
– Muzeum Zabawek ciekawe muzeum nie tylko dla dzieci
– Deptak, piękny trakt wyłączony z ruchu samodowego, przy którym poustawiały się dawne drewniane wille, pijalnie wód i liczne atrakcje
– Pijalnie Wód w Krynicy – zabytkowe pijalnie usiane są przy deptaku, można w nich nabyć wody lecznicze: Jan, Zuber i Słotwinka, pijalnie w Krynicy to Pijalnia Jana, Pijalnia Słotwinka
– Kolej na Górę Parkową która wywozi turystów na szczyt Góry Parkowej
– Muzeum Turystyki Górskiej w Krynicy – muzeum mieści się przy Schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej
– Szlak Cerkwi Łemkowskich – na terenie gminy Krynica poprowadzono szlak łączący zabytkowe obiekty sakralne Łemków, którzy niegdyś zamieszkiwali te rejony.
Przebieg szlaku: Krynica-Zdrój – Berest – Piorunka – Czyrna – Mochnaczka – Tylicz – Muszynka, w Krynicy stoi dawna Cerkiew Opieki Najświętszej Marii Panny z XIX wieku , która obecnie jest kościołem parafialnym Serca Jezusowego