Zabytkowe Krościenko

Wypoczywając w gościnnej gminie Krościenko nad Dunajcem warto również zapoznać się ze znajdującymi się tu ciekawymi zabytkami. Warto zobaczyć przede wszystkim Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku. Od roku 1350 Krościenko posiadało parafię i drewniany kościół, który niestety cztery lala później spłonął. Dzisiejsza świątynia swe korzenie ma jeszcze w gotyku, większa jej część pochodzi jednak z wieku XVI. Z XIV wieku pochodzi prezbiterium kościoła, o czym świadczy charakterystyczne dla gotyku sklepienie krzyżowe. Nawa kościoła jest dużo późniejsza i datowana jest na rok około 1550. Kościół przebudowano także w XVII wieku nadając mu cechy barokowe. W 1665 roku dobudowano także istniejący do dziś przedsionek. W kościele odkryto wspaniałą polichromię, częściowo gotycką. Na ścianach prezbiterium znajdują się fragmenty niezwykle cennej XIV wiecznej polichromii przedstawiającej sceny z życia św. Barbary. Przy ołtarzu głównym zachowała się scena przedstawiająca Ukrzyżowanie, datowana na rok 1490. Polichromię odkryto również na ścianach nawy głównej. Są to malowidła Jakuba Koraba z Nowego Targu, pochodzące z 1589 roku, przedstawiające sceny z Pisma Świętego przeznaczone dla tych którzy nie potrafili czytać. Jest więc to popularna w tamtych czasach Biblia dla biednych. Będąc w kościele warto zwrócić uwagę na kamienną, gotycką chrzcielnicę z orłem, którą prawdopodobnie ofiarował w 1493 roku król Jan Olbracht. Na belce tęczy umieszczono krucyfiks wyrzucony przez wody Dunajca podczas powodzi w 1841 roku. Obok kościoła w zabytkowej, dawnej plebani ma swą siedzibę gminne Centrum Kultury, gdzie organizowane są cykliczne wystawy. Krościenko noclegi zaprasza.
Oprócz kościoła warte uwagi są:
– zabytkowa zabudowa Rynku w pierzei południowej, gdzie stoją cztery ponad stuletnie domki mieszczańskie oraz siedzibę władz gminy, budynek z charakterystycznymi dla Krościenka rzeźbionymi balkonami.
– kaplica świętego Rocha z lat 1710 – 23 stojąca przy ulicy Jagiellońskiej, w pobliżu pomnik postawiony w 500- rocznicę bitwy grunwaldzkiej w 1910 roku, przedstawiający popiersie Władysława Jagiełły
– stary cmentarz z grobami ostatnich właścicieli Krościenka – Dziewolskich.
– kaplicę wotywną Przemienienia Pańskiego z 1710 roku przy ulicy Zdrojowej na Zawodziu.
– resztki dawnego folwarku i pozostałości po parku, przy ulicy Kościuszki,
– kaplice świętej Kingi z 1840 roku, przy ulicy o tej samej nazwie.
– w Grywałdzie najcenniejszym zabytkiem wsi jest zachowany w dobrym stanie drewniany kościół świętego Marcina, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku. Budowla ta o charakterystycznej dla gotyku podhalańskiego konstrukcji zrębowej została przebudowana w XVII wieku. Dobudowano wówczas wieżę, z nadwieszoną izbicą, oraz soboty wokół kościoła. Wewnątrz zachowała się piękna polichromia z roku 1618. W ołtarzu głównym uwagę zwraca późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku. Przedstawia on postacie św. Marcina patrona kościoła, św. Anny Samotrzeciej oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Znajdował się tu także posąg Marii, zaliczany do grupy gotyckich Pięknych Madonn. Niestety podczas ostatniej wojny został zrabowany przez Niemców.